روابط نامشروع زوجین

بررسی خیانت وروابط نامشروع زوجین این بار از دیدگاه روانشناسی وحقوقی

روابط نامشروع زوجین

طلاق بخاطر خیانت زن یا شوهر (خیانت همسر)
خیانت یکی از موضوعات بسیار دردناک در زندگی زناشویی است که به دلایل مختلفی رخ می دهد و تیشه به ریشه پیمان مقدس زناشویی می زند.

اما زندگی زناشویی بسیار مقدس است و باید بعد از دیدن خیانت از سوی همسر مدتی دست نگه دارید و همه چیز را فدا نکنید بخصوص هنگامی که صاحب فرزند هستید چرا که شرایط بازگشت هم وجود دارد.

اگر شما به تازگی پی بردید که همسرتان به شما خیانت کرده است، بهتر است فوراً اقدام به طلاق و جدایی نکنید و بهتر است قبل از این اقدامات این نوشتاررا مطالعه نمایید تا بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید:

بسیاری از زوجینی که از سوی همسر خود مورد بی‌وفایی قرار گرفته‌اند و خیانت دیده‌اند طلاق را تنها راه چاره آن می‌دانند. آن‌ها بعد از این اتفاق دیگر همسرشان را به چشم بدترین انسان روی کره زمین می‌بینند و چهار دیواری خانه را قفسی تنگ و تاریک تصور می‌کنند.

مدام از خود سوال می‌کنند مگر مشکل ما چه بود که این کار را کرد؟ آدمی که یک بار خیانت کرده حتما دوباره هم می‌تواند این کار را بکند، پس هیچ امیدی برای دوباره درست شدن این رابطه نیست و باید جدا شوم. اما واقعا دلیل این خیانت چه بوده است؟ آیا اگر شما هم جای همسرتان بودید دوست داشتید به همین زودی او از شما جدا شود؟ یا اینکه کمی زمان می‌خواستید تا اشتباهات خود را جبران کنید؟

البته به یاد داشته باشید که تصمیم‌گیری درباره طلاق بعد از خیانت به شخصیت همسر شما بستگی دارد و در این نوشتار ما سعی کردیم تا به تمام جنبه‌های آن بپردازیم.

آیا طلاق آسیبی غیرقابل جبران به زندگی زناشویی می‌زند؟
خیانت منجر به طلاق می‌شود و احتمالا وحشتناک‌ترین و آسیب‌زننده‌ترین اتفاقی است که ممکن است در زندگی زناشویی رخ دهد.

متاسفانه خیانت یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که زوجین با آن روبه‌رو می‌شوند.

آمار متفاوتی درباره تاثیر خیانت بر جدایی وجود دارد، اما گزارش‌های متعدد و گسترده حکایت از آن دارد که ۶۰ درصد مردان و ۴۰ درصد زنان در مرحله‌ای از دوران تاهل خود درگیر یک رابطه نامشروع می‌شوند.

اگر شما هم طعم تلخ خیانت را در زندگی مشترکتان چشیده باشید، احتمالا هیچ کدام از این آمار و ارقام برایتان مهم نیست.

در حال حاضر به تنها چیزی که فکر می‌کنید، این است که همسرتان با خیانت کردن به شما حریم زندگی‌تان را آلوده کرده است.

احتمالا الان احساسات و هیجانات مختلفی را تجربه می‌کنید و می‌ترسید که مبادا به دلیل تاثیرات عمیق منفی و هیجانی خیانت دیوانه شوید. عمق خیانت و درد هیجانی ناشی از آن غالبا منجر به جدایی می‌شود.

فراموش کردن چنین هیجانات و عواطف منفی دشوار است و بسیاری از همسران خیانت دیده دیگر به هیچ طریقی نمی‌توانند به همسر جفاکارشان اعتماد کنند و در نتیجه دیگر چاره‌ای به جز طلاق باقی نمی‌ماند.

۳ دلیلی که بعد از خیانت افراد به جدایی فکر می‌کنند
انکار مشکل:

انکار مشکل نخستین واکنش طبیعی است و اکثر افراد، حتی اگر شواهد قانع کننده‌ای هم در اختیار داشته باشند، تا مدت‌ها از قبول این حقیقت تلخ که همسرشان درگیر رابطه دیگری شده است، خودداری می‌کنند. اما بهتر است با خودتان صادق باشید و حقیقت را بپذیرید.

فقط از طریق صداقت و شفافیت است که می‌توانید این دوران سخت را پشت سر بگذارید، مهم نیست در نهایت چه اتفاقی برای زندگی مشترکتان رخ می‌دهد، درهر حال باید واقعیت را قبول کنید.

خیانت معمولا پی‌آمد وجود مشکل در زندگی مشترک است.

اگر نتوانید خیانت همسرتان را بپذیرید، به مرور مشکلات بیشتری احاطه‌تان خواهد کرد.

باید این توانایی را در خودتان ایجاد کنید که بتوانید با خیانت و مشکلاتی که منجر به خیانت شده است، به روش سالمی کنار بیایید.

بیان خشم به روش نامناسب:
بعد از خیانت دیدن چنان خشمی را تجربه می‌کنید که قبلا هرگز حتی فکرشم را هم نمی‌کردید که توان تحمل و بروز آن را داشته باشید.

خیانت بنیان زندگی روزمره‌تان را سست ساخته، احساس امنیت و اعتماد به شریک زندگیتان را از بین برده و آرامش ذهنی را که قبلا بعد از ازدواج و از فکر سر و سامان دادن به زندگیتان احساس می‌کردید، مختل کرده است.

طبیعی است که وجودتان نسبت به همسرتان و رابطه‌ای که به حریم زندگی مشترکتان تجاوز کرده است، مملو از خشم باشد.

درهر حال خشم یکی از مخرب‌ترین احساساتی است که در این دوران دشوار با آن روبه‌رو می‌شوید، بنابراین سعی کنید این احساس ویرانگر را کنترل کنید.

چه بخواهید ازدواجتان را نجات بدهید، چه بخواهید جدا شوید، بیان خشم به روش منفی اجازه نمی‌دهد که به روش دلخواه به خواسته‌تان برسید.

یاد بگیرید که چطور از خشمتان به روشی سازنده استفاده کنید.

احساس طرد شدن:
وقتی همسرتان دیگری را جایگزین شما می‌کند، غیرممکن است که احساس طرد شدن نکنید.

احتمالا عزت نفستان در اثر این خیانت کاهش می‌یابد و تا زمانی که بتوانید با این مشکل کنار بیایید و دوباره سر پا بایستید، همواره از پایین بودن عزت نفس رنج خواهید برد.

در این دوران سخت از خانواده و دوستانتان کمک بگیرید. به علاوه شکی نیست که نباید میزان مقبولیت و شایستگی خود را برمبنای خیانت کردن همسرتان بسنجید.

سعی کنید خودتان را در حلقه افرادی قرار بدهید که دوستتان دارند و به شما احترام می‌گذارند، از مهر و محبت آنها دلگرم بشوید و قدرت بگیرید و سعی کنید خودتان را به خاطر خیانت کردن همسرتان بی‌ارزش نشمارید.

به خودتان بفهمانید که همسرتان به دلیل تلاش برای حل کردن مشکلات شخصی خودش مرتکب خیانت شده است.

خیانت کردن همسرتان لزوما تقصیر شما نیست و جفاکار بودن او چیزی از ارزش‌های شما کم نمی‌کند.

همه به یک روش با موضوع بی‌وفایی همسرشان کنار نمی‌آیند.

مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، مسلما تمام واکنش‌های ممکن نیست، بااین حال مطالعه این نوشتار نقطه شروع مناسبی را در اختیارتان قرار می‌دهد و کمک می‌کند تا بعضی از احساساتتان را بهتر درک کنید.

لازم است بدانید که واکنشتان به خیانت عادی و طبیعی است و متوجه باشید که ممکن است احساسات مختلفی را در زمان‌های متفاوت تجربه کنید.

اگر تصمیم به جدایی بگیرید، طیف وسیع‌تری از احساسات مختلف را تجربه خواهید کرد؛ بنابراین ضروری است که مهارت‌های مقابله‌ای موثری را برای پشت سر گذاشتن خیانت و فرآیند قریب‌الوقوع خیانت یاد بگیرید.

قبل از طلاق به این سه نکته توجه کنید:

هر انسان موجودی منحصر به فرد است و به روش خاص خود به رابطه نامشروع همسرش براساس ماهیت خیانت واکنش نشان می‌دهد؛ به عبارت دیگر، برخی همسران رابطه یک‌شبه همسرشان با یک فرد ناشناس را با توجه به ماهیت زودگذر این خیانت راحت‌تر می‌بخشند.

برای چنین افرادی خیانت عاطفی همسرشان و درگیر شدنش در یک رابطه عاطفی مخرب‌تر از یک لغزش زودگذر است.

باز هم تاکید می‌کنیم که واکنش افراد به خیانت همسرشان به ساختارهای شخصیتی و خلق و خوی هر فرد بستگی دارد.

در این بین نباید تاثیر نیروهای زیربنایی را که منجر به خیانت شده است، نادیده بگیریم.

برخی یک خطای بدون فکر و زودگذر را راحت‌تر از یک رابطه عاشقانه طولانی می‌بخشند.

البته متغیرهای دیگری نیز تاثیر دارند که باید آن‌ها را در نظر بگیرید:

آیا همسر شما برای اولین بار است که خیانت می‌کند یا اینکه این کار را قبلا نیز چندین بار تکرار کرده؟
شاید خیانت‌های مکرر همسرتان بیش از آن که پی‌آمد مشکلات زندگی زناشویی باشد، معلول مشکلات فردیش باشد.

مشکل در چنین موردی عموما وسواس جنسی است.

به جز اعتیاد جنسی، اختلال‌های شخصیتی دیگری نیز وجود دارد که افراد مبتلا به آنها حد و مرزهای ازدوج را زیر پا می‌گذارند، چرا که هیچ احترامی برای پیمان مقدس ازدواج، همسرشان یا هیچ فرد دیگری قائل نیستند.
از جمله می‌توان به بیماران مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته و اختلال‌های جامعه‌ستیزانه اشاره کرد؛ افراد جامعه ستیز هیچ اهمیتی به عواقب فعالیت‌هایشان نمی‌دهند.

از سوی دیگر همسر خشمگینی که برای انتقام گرفتن از همسرش درگیر یک رابطه نامشروع می‌شود، می‌خواهد با خیانت کردن به همسرش ناراحتیش را از همسر و زندگی مشترکشان به او اعلام کند.
البته خیانت روش سالم و مطلوبی برای حل مشکلات زناشویی نیست، بااین حال برخی مرتکب این اشتباه می‌شوند.

تصمیم به ادامه دادن زندگی یا جدایی موضوعی کاملا شخصی است و هیچ جواب درست یا غلط یکسانی برای همه وجود ندارد.

چگونه بعد از خیانت زندگی خود را از طلاق حفظ کنیم؟
برخی همسرانی که زندگیشان آلوده به خیانت می‌شود، بنا به دلایلی تصمیم می‌گیرند که کنار هم باقی بمانند تا زندگی مشترکشان را نجات بدهند. به همسرانی که در چنین موقعیتی قرار دارند و نمی‌دانند چه تصمیمی برای زندگیشان بگیرند، توصیه می‌کنیم که به این دلایل توجه کنند.

دلایل زیر باعث می‌شود که همسران حتی بعد از خیانت نیز تصمیم به ادامه زندگی بگیرند:

برخی همسران ایمان دارند که زندگی مشترکشان آن‌قدر قوی است که در برابر زخم خیانت تاب بیاورد.
خیانت حرکتی از روی بی‌عقلی بوده است و همسر خطاکار قبلا هرگز مرتکب چنین اشتباهی نشده است.
هر دو همسر موافقت می‌کنند که برای حل مشکلشان به مشاور ازدواج مراجعه کنند.
مشکل لاینحلی که در زندگی مشترک وجود داشته و زوجین آن را مدت‌ها نادیده گرفته‌اند، منجر به خیانت شده است.
زوجین به خودشان، به یکدیگر و به ازدواجشان ایمان دارند.
همسر خطاکار مسئولیت کامل اشتباهش را پذیرفته است و می‌خواهد جبران کند.
این نکته را از یاد نبرید که انسان‌های مختلف ارزش‌ها، باورها و انگیزه‌های متفاوتی دارند و هر فرد به روش خاص خودش به جنگ مشکلاتش می‌رود.

خیانت نیز از این موضوع مستثنی نیست. برخی همسران بعد از چشیدن طعم خیانت تصمیم می‌گیرند که هر چه سریع‌تر به زندگی مشترکشان پایان بدهند، حال آن که دیگران ترجیح می‌دهند که فرصت دیگری به همسرشان بدهند.

نکات مهم
خودتان به تنهایی باید درباره طلاق گرفتن از همسرتان یا تلاش برای نجات زندگیتان تصمیم بگیرید.

وقتی پای موضوعات شخصی به میان می‌آید، یک قاعده و قانون مشخص برای همه وجود ندارد.

به همین دلیل است که بهترین کار در چنین موقعیت دشواری این است که تصمیم خودتان را با تصمیم دوستان، آشنایان یا همکارانتان مقایسه نکنید.

سوالات زیر را قبل از تصمیم‌گیری درباره جدا شدن از همسرتان از خودتان بپرسید:

همسرم چه محاسنی دارد؟
آیا هنوز می‌توانم به آینده مشترک خودم و همسرم امیدوار باشم؟
آیا این زندگی ارزش جنگیدن را دارد؟
سرانجام روزی می‌رسد که حالم بهتر شود؟ این احساسات منفی در آینده کمرنگ‌تر می‌شود؟
می‌توانم دوباره به همسرم اعتماد کنم؟
از آنجایی که خیانت معمولا علامت وجود مشکلی عمیق‌تر در رابطه است، تمایل دارم تا این مشکل را به کمک همسرم حل کنم؟
توصیه میگردد صادقانه به سوالات بالا جواب بدهید. امیدواریم که وقتی به تمام سوالات جواب دادید، متوجه بشوید که آیا زندگی مشترکتان ارزش آن را دارد تا یک فرصت دوباره به آن بدهید یا خیر؟
امروزه خیانت یکی از رایج‌ترین دلایل طلاق و جدایی بین زوجین است، اما اینکه آیا واقعا طلاق راه حل خوبی برای این کار است یا خیر کاملا بستگی به شرایط زندگی زوجین دارد.

بسیاری از زوجین با توجه به روحیات و شخصیت خود و شناختی که از همسرشان دارند می تواند به او فرصتی برای جبران بدهند، درصورتیکه برخی دیگر این کار را گناهی نابخشودنی می‌دانند و به هیچ عنوان حاضر به فراموشی نمی‌شوند.

به طور کلی افراد برای طلاق بخاطر خیانت سه دلیل عمده دارند که عبارتند از انکار مشکل، خشم بسیار زیاد، و احساس طردشدگی، اما به طور کلی زن و شوهر باید قبل از طلاق چند مورد جدی را مد نظر قرار دهند. آیا زندگی آن‌ها به اندازه کافی قدرتمند است که بتواند فشار خیانت را تحمل کند؟

آیا همسرشان پیش تر از این هم سابقه خیانت داشته است؟ آیا حاضر به دریافت کمک از یک روانشناس متخصص هستند؟ و مهم‌تر از همه آیا شخص از کرده‌ی خود پشیمان است؟

اگر تمام این موارد در زندگی مشترک شما وجود داشت پس بار دیگر به همسرتان اجازه جبران بدهید، در غیر این صورت سعی کنید با کمک گرفتن از یک زوج‌ درمانگر مشکلات خود را شناسایی و آن‌ها را حل کنید.

ماهیت جرم رابطه نامشروع و توصیه های وکیل دادگستری جرایم روابط نامشروع
هنگامی که یک زن و مرد بدون وجود رابطه زوجیت و بدون وجود عقد نکاح اقدام به برقراری ارتباط با یکدیگر می‌نمایند، رابطه میان آنها نامشروع بوده و طبق قانون، غیر مجاز و جرم تلقی می گردد و موجب تعقیب کیفری ایشان و صحبت از اثبات رابطه غیر مجاز و نامشروع آنها به میان می آید.

رابطه غیر مجاز و نامشروع میان مرد و زن به زنا و روابط نامشروع کمتر از زنا تقسیم می گردد که هرکدام احکام خود را داشته و طبق قانون مجازات اسلامی مجازات مختص به خود را در پی خواهد داشت و همچنین اثبات رابطه نامشروع تحت هر عنوان به طرق متفاوت نیز میسر خواهد بود.

بسیاری از خانم‌ها و آقایان و خصوصا جوان ها حتی مطلع نیستند و کمترین آگاهی و اطلاعی از اینکه به یک رفتاری که ممکن است از نظر آنها ساده تلقی گردد به لحاظ قانون چه آثاری بار خواهد بود ندارند؛ مانند اینکه نشست و برخاست یک دختر و پسر در یک کافی شاپ نیز به لحاظ قانون رابطه نامشروع تلقی می شود و یا اگر یک دختر و پسر در یک منزل خلوت کرده و با یکدیگر باشند و حتی اگر هیچ‌گونه اتفاق دیگری میان آنها نیافتد باز هم به لحاظ قانون آنها مرتکب عمل نامشروع شده‌اند.

فعل و عمل آنها قابل تعقیب و پیگیری جزایی خواهد بود و با اثبات هر یک از این مراودات ممکن است موجب اثبات رابطه غیر مجاز و نامشروع آنها باشد.

تعریف جرم رابطه نامشروع
اگر میان زن و مردی که علقه زوجیت میان آنها وجود ندارد، رابطه و آمیزش جنسی برقرار گردد، مرتکب عمل رابطه غیر مجاز و نامشروع شده اند که طرح دعوای کیفری و اثبات آن را در پی خواهد داشت.

جرم رابطه نامشروع از جمله جرایم غیر قابل گذشت میباشد. اثبات این جرم نیز دشوار است.

به این معنا که ممکن است آغاز این دعوای کیفری با شکایت شاکی باشد ولیکن گذشت و رضایت شاکی موجب مختومه اعلام شدن پرونده کیفری تحت الامر نمیگردد ولو که پیش از اثبات رابطه نامشروع اعلام رضایت شاکی صورت گیرد.

این جرم بنا به میزان و محدوده فعل ارتکابی به دخول، تقبیل، مضاجعه و تخفیذ تقسیم میگردد.

انواع روابط نامشروع
آمیزش جنسی همان فعل دخول آلت تناسلی مرد در مهبل و یا مقعد زن میباشد به شرط آنکه میزان دخول از ختنه گاه گذر کند و چنانچه دخول انجام شده از میزان ختنه گاه کمتر باشد، فعل ارتکابی، زنا محسوب نشده بلکه رابطه نامشروع کمتر از زنا تلقی میگردد.

اثبات رابطه نامشروع تحت عنوان مذکور سخت ترین نوع اثبات است.

تقبیل همان بوسیدن یکدیگر است.

مضاجعه به معنای همخوابی و در بستر قرار گرفتن میباشد.

تفخیذ بر عمل قرار دادن آلت تناسلی مرد میان ران های یک زن گفته میشود.

اثبات روابط نامشروع تحت عناوین فوق ممکن است از سایر طرق و ادله همچون عکس و فیلم نیز به اثبات برسد.

هرکدام از افعال مندرج در بالا، دارای احکام منحصر به فرد خود بوده و در پرونده کیفری و دعاوی کیفری که تحت عنوان رابطه نامشروع و یا روابط نامشروع طرح میشوند، ابتدائا این مساله مورد بررسی قرار میگرید که فعل ارتکابی از کدام نوع است و قرار است چه نوع رابطه ای تحت عنوان اثبات رابطه نامشروع به اثبات برسد.

البته وکیل رابطه نامشروع در نخستین جلسه مشاوره حقوقی نیز دیدگاه خویش را که نظر قضات چه خواهد بود را ارائه مینماید.

در دعاوی کیفری تحت عنوان روابط نامشروع به تدقیق مورد تحقیق و بررسی قرار میگیرد که عمل و فعل ارتکابی، آمیزش جنسی کامل بوده است و یا صرفا به در آغوش کشیدن و بوسیدن یکدیگر ختم شده است.

اثبات این جرم تحت هر یک از موضوعات فوق، مجازات خاص خود را در پی دارد.

اثبات رابطه نامشروع چگونه است؟
اثبات رابطه نامشروع در محاکم امری سخت و دشوار است! اثبات این جرم در دادگاه با در نظر گرفتن توصیه فقه اسلامی نیز با ممنوعیت و سختی همراه است.

مطابق فقه اسلامی و فرمایش حضرت محمد (ص) اگر شخصی مثلا شب هنگام ببیند که دو نفر مرتکب عمل زنا شده اند، توصیه میگردد که در روز (یعنی فردای آن شب) برای کسی بازگو نکند که چه چیزی را دیده است!

دلیل این توصیه به منع از گفتار این است که شاید آن دو شخص، در سپیده دم توبه کرده باشند و پروردگار عالم از گناه ایشان گذشته باشد.

در قانون هم قاضی مکلف گردیده است که طرفین یک دعوای کیفری رابطه نامشروع را به عدم اقرار تشویق و از اقرار باز دارد و آنها را به پوشانیدن فعل و عمل خود دلالت کند.

اعتبار ادله اثبات روابط نامشروع
درخصوص میزان و درجه اعتبار ادله اثباتی دعوا در دعاوی کیفری و خصوصا در اثبات روابط نامشروع باید عنوان نمود که در دعاوی کیفری دست قضات در پذیرش و یا عدم پذیرش هر نوع دلیلی که به محکمه ارائه میشود، باز است.

در دعوای مربوطه کافیست قاضی با بررسی متن پیامک ها و تطبیق عکس ها و فیلم های ارائه شده و محتویات آنها و زمان آنها، به علم و یقین قضایی در خصوص وجود چنین رابطه ای میان طرفین دعوا نایل آید.

وکیل رابطه نامشروع و بررسی ادله اثباتی این جرم
ادله دعوای اثبات رابطه نامشروع همچون سایر دعاوی کیفری نیازمند ارائه ادله قانونی به دادگاه خواهد بود و بدون ارائه دلایل محکمه پسند، ادعای وجود روابط نامشروع به اثبات نخواهد رسید.

ادله قانونی از قبیل اقرار طرفین به فعل ارتکابی و یا شهودی که عمل و فعل رابطه نامشروع را دیده باشند نیاز است.

در عصر حاضر با درنظر گرفتن پیشرفت ارتباطات و وجود گسترده فضای مجازی و وجود نرم افزارهای عدیده که مورد استقبال و استفاده کاربران فراوانی نیز قرار گرفته است، به همین میزان جرایم رایانه ای و جرایمی که در این فضا رخ دهد و یا از طریق این فضای مجازی، بتوان تحصیل دلیل نمود، لذا اثبات این جرم از طریق ارائه ادله ای چون پرینت پیامک ها و محتویات عکس و فیلم تلگرام و اینستاگرام و غیره، ممکن و محتمل خواهد بود.

وکیل اثبات روابط نامشروع در نخستین جلسه مشاوره حقوقی خویش به بررسی این امر نیز میپردازد.

مجازات روابط نامشروع چیست؟
پس از طرح دعوای کیفری رابطه نامشروع و اثبات رابطه نامشروع نوبت به تعیین مجازات آن میرسد، پیش تر بیان گردید که جرم مذکور به زنا یا روابط نامشروع کمتر از زنا تقسیم میگردد، پس از اثبات این جرم نزد محکمه، که البته امری دشوار میباشد نوبت به تعیین نوع و میزان مجازات برای آن میرسد.

مجازات این جرم به چند مولفه بستگی دارد؛ چنانچه فعل ارتکابی که پس از اثبات رابطه نامشروع، زنا باشد شرایط طرفین از لحاظ تاهل و تجرد و سپس شرایط ویژه تاهل نیز مورد بررسی قرار میگیرد و چنانچه زنای صورت گرفته که به اثبات رابطه غیر مجاز و نامشروع نیز رسیده، زنای محصنه باشد موجب مجازات اعدام و اگر زنای غیر محصنه باشد موجب صد ضربه شلاق میگردد.

چند نکته در رابطه با جرم زنا
اثبات زنا صرفا از طریق ارائه ادله قانونی که در قانون احصا شده است و به صورت دیگری امکان پذیر نمیباشد.

برخی از موضوعات و جرایم دعاوی کیفری از جمله عناوین و جرایمی هستند که شارع مقدس یا همان پروردگار عالم، نوع آن فعل و همچنین نوع و میزان مجازات آن را تعیین نموده و حتی شرایط اثبات رابطه نامشروع و مجازاتش را عنوان نموده است.

چنانچه نزد محکمه به اثبات برسد که طرفین دعوا مرتکب زنای محصنه شده اند، تحمل مجازات اعدام بر طرفین لاجرم و حتمی خواهد بود.

هنگامیکه زنای غیر محصنه در یک پرونده کیفری به اثبات برسد، مجازات طرفین صد ضربه شلاق و برای مرد، تبعید به مدت یک سال و تراشیدن موی سر است.

شرایط احصان چیست؟
در رابطه با شرایط احسان وفق قوانین و مقررات جزایی و فقه اسلامی:

هرگاه زن و مردی، همسر دائم داشته باشند و هرگاه که بخواهند بتوانند با وی رابطه جنسی برقرار نمایند و علی رغم وجود این شرایط، اقدام به برقراری رابطه جنسی با شخص دیگری نمایند، زنای ایشان از نوع زنای محصنه و منجر به مجازات اعدام خواهد بود.

اثبات رابطه غیر مجاز و نامشروع تحت عنوان زنای محصنه نیازمند اثبات هریک از شرایط احصان داشته و بدون اثبات شرایط احصان نمیتوان به اثبات رابطه نامشروع زنا نایل شد.

رابطه نامشروع و بررسی اثر اثبات آن در طلاق توسط وکیل دادگستری
آیا اثبات رابطه نامشروع همسر موجب طلاق میگردد؟
آیا با اثبات روابط نامشروع شوهر یا خیانت شوهر میتوان از او طلاق گرفت؟
آیا اثبات رابطه غیر مجاز و نامشروع زن در طلاق موثر است؟
چند نمونه از متداول ترین پرسش های موکلین این گونه جرایم مورد اشاره قرار گرفت.

با اثبات رابطه غیر مجاز و نامشروع و یا خیانت همسر علی القاعده نمیتوان از وی جدا شد و به اصطلاح پرونده دشوار طلاق به درخواست زن را تبدیل به یک پرونده سهل نمود! بلکه میتوان به عنوان عسر و حرج و از مصادیق اثبات عسر و حرج در دادگاه استناد نمود که زن به موجب اثبات خیانت شوهر خویش از وی کراهت داشته و خواستار خاتمه دادن به رابطه زناشویی خویش است اماپذیرش یا عدم پذیرش این امر و میزان اعتبار آن با قاضی پرونده است.

مرد برای طلاق دادن همسر خویش نیاز به ارائه دلیل و مدرک نمیباشد.

اثبات رابطه نامشروع زن موجب عدم حق مطالبه مهریه از ناحیه ایشان میشود! این تفکر کاملا غلط است!

میان اثبات رابطه نامشروع زن و عدم پرداخت مهریه به وی هیچ ارتباطی وجود ندارد و با اثبات رابطه نامشروع زن و حتی مجازات وی، همچنان زن میتواند مهریه خویش را از شوهر مطالبه نماید و هیچ مانع و منع قانونی وجود ندارد.

دلیل این تفکر چیست؟
چرا عامه مردم گمان میبرند که با اثبات رابطه نامشروع زن میتوانند به وی مهریه ندهند و به اصطلاح زن دیگر حق اخذ مهریه و مهریه گرفتن ندارد!؟

ریشه این تفکر در عمل و رویه عملی اینگونه پرونده هاست! هنگامیکه مردی خیانت و روابط نامشروع زن خود را به اثبات میرساند و یا طرح چنین شکایتی مینماید، اکثر زن ها و متهمین پرونده جهت اخذ رضایت شوهر اقدام مینمایند و در این هنگام، اکثر آقایان این شرط را میگذارند که اگر زن از حق خود نسبت به کل مهریه اش بگذرد و مهریه اش را ببخشد ما هم از این شکایت گذشته و اعلام رضایت میکنیم.

لذا رفته رفته و در مرور زمان این تفکر شکل گرفت که با اثبات خیانت زن، مهریه به او تعلق نمیگیرد درحالیکه این تفکر بطور کامل اشتباه و زن همچنان مستحق دریافت مهریه خویش میباشد.

رابطه نامشروع وبررسی اثر اثبات آن در نفقه زن توسط وکیل دادگستری
یکی از متداول ترین پرسش های آقایان این است که؛ اگر رابطه نامشروع زن خویش را ثابت کند، از پرداخت نفقه به او معاف خواهد بود یا خیر؟

اثبات خیانت زن موجب عدم تعلق نفقه به وی نمیشود و زن همچنان مستحق دریافت نفقه خود میباشد.

دلیل این امر که اثبات رابطه نامشروع زن موجب محروم شدن او از دریافت نفقه نمیشود را اینگونه بیان میکند: موجب و سبب اینکه زن از شوهر خویش نفقه دریافت میکند، موجب و دلیل قانونی است تحت عنوان تمکین عام و خاص! لذا صرفا با اثبات عدم تمکین زن، میتوان به او نفقه نپرداخت.

رابطه نامشروع و بررسی اثر اثبات آن در حق حضانت توسط وکیل دادگستری
آیا اثبات رابطه نامشروع موجب سلب حق حضانت میگردد؟

نخست تاکید میگردد که کلیه دعاوی خانواده و دعاوی خانوادگی علی القاعده و علی الاصول بسته به مورد پرونده و شرایط طرفین پرونده حکم مختص به خود را دارد و به اصطلاح، نمیتوان برای همه پرونده ها یک نسخه را پیچید.

اثبات رابطه غیر مجاز و نامشروع یک مادر و یا یک پدر شاید تحت شرایط و حالتی باشد که قاضی پرونده خانواده را معتقد نسازد که محکوم، فاقد صلاحیت است و برعکس.

ولیکن اگر در خصوص مادر یا پدری فساد و روابط متعدد نامشروع از وی به اثبات برسد موجب سلب حضانت و اعطا حضانت به طرف مقابل خواهد شد.

مرجع رسیدگی به جرم رابطه غیر مجاز و نامشروع
مطابق قوانین و مقررات جزایی، مرجع صالح به رسیدگی در جرایم تحت عنوان رابطه نامشروع زنا، دادگاه کیفری یک محل وقوع جرم میباشد و اثبات رابطه نامشروع زنا در دادگاه کیفری یک انجام میپذیرد.

مرجع صالح به رسیدگی جرایم تحت عنوان روابط نامشروع کمتر از زنا در صلاحیت دادگاه کیفری دو محل وقوع جرم است و دادگاه کیفری دو در خصوص اثبات رابطه نامشروع کمتر از زنا انجام تکلیف مینماید.

پرونده کیفری اثبات این جرم چه زنا باشد چه کمتر از زنا باشد، حسب مورد مستقیما به دادگاه کیفری یک یا دو ارسال میگردد و نهاد دادسرا در اینگونه پرونده ها فاقد صلاحیت و رسیدگی اعم از تحقیق و تعقیب میباشد.

اثبات جرم رابطه نامشروع
اثبات جرم رابطه نامشروع اصولا به سختی ممکن است.

بهترین روش برای اثبات جرم رابطه نامشروع یا این است که خود مرتکب به این کار اقرار کند؛ یعنی مثلا دختری از پسری بابت رابطه نامشروع شکایت می کند، این خود یک نوع اقرار دختر به داشتن رابطه نامشروع با پسر است .

راه دیگر برای اثبات چنین پرونده هایی شهادت شاهد است که معمولا اثبات جرم از این طریق بسیار سخت و ناممکن است.

راه های بسیار دیگری هم برای اثبات رابطه نامشروع وجود . از جمله این راه ها می توان وجود عکس و فیلم را نام برد.

همچنین وجود پیامک یا چت ها در فضاهای مجازی همگی می توانند راهی برای اثبات جرم رابطه نامشروع باشند.

همه این موارد در صورتی اثر دارد که باعث شود قاضی به وجود رابطه نامشروع پی ببرد و منجر به اثبات جرم می شود.

در این دسته از جرایم علم قاضی و نظر او بسیار مهم و تاثیر گذار است .

با توجه به پیچیدگی های این گونه جرایم بهتر است در مواجهه با جرایم روابط نامشروع و خیانت یکی از زوجین حتما با وکیل پایه یک دادگستری متخصص جرایم روابط نامشروع مشورت و راهکارهای حقوقی بررسی گردد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر